dnes je 30.10.2024

Input:

Novela účetní vyhlášky pro podnikatele od 1. 1. 2024

15.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.6
Novela účetní vyhlášky pro podnikatele od 1. 1. 2024

Ing. Pavla Strakošová

Novela vyhlášky č. 500/2002 Sb., pro podnikatele (PVZÚ), vyhláškou č. 443/2023 Sb. navazuje na novelu zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), která je součástí zákona č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, tzv. konsolidační balíček.

Od účetního období, které začne od 1. 1. 2024, novela ZoÚ umožní vedení účetnictví i v jiné než české měně. Navazující novela PVZÚ pro podnikatele stanoví zejména způsob určení funkční měny a postup při změně měny účetnictví (§ 61d a § 61e PVZÚ). Dále PVZÚ nově upravuje čistý obrat (§ 35 PVZÚ) a pro účetní jednotku, která je poplatníkem dorovnávací daně, doplňuje do přílohy v účetní závěrce informaci o dorovnávací dani (§ 39 PVZÚ).

Funkční měna

a) Funkční měna

Nově si budou moci účetní jednotky zvolit za svou měnu účetnictví i jinou měnu než Kč. Vedení účetnictví v jiné měně bude možné pouze za předpokladu, že tato jiná měna je pro účetní jednotku funkční měnou. Funkční měnou se rozumí měna primárního ekonomického prostředí, ve kterém účetní jednotka působí (§ 24a ZoÚ).

Funkční měnou může být pouze euro, americký dolar nebo britská libra.

Vedení účetnictví v eurech, amerických dolarech nebo v britských librách je volbou účetní jednotky a i když měnou jejího primárního ekonomického prostředí jsou americké dolary z důvodu, že v nich realizuje své tržby, účetní jednotka nemusí přecházet na vedení účetnictví v amerických dolarech. Nadále může vést účetnictví v české měně. Tato volba je pouze na rozhodnutí účetní jednotky.

Funkční měnu si účetní jednotka určí na základě kritérií uvedených v IAS 21 Dopady ze změn směnných kurzů (§ 61d PVZÚ).

Primární ekonomické prostředí

Primární ekonomické prostředí, ve kterém účetní jednotka vyvíjí svoji činnost, je obvykle prostředím, ve kterém účetní jednotka primárně vytváří a vydává peněžní prostředky. Funkční měnu si účetní jednotka určí podle primárních a podpůrných kritérií uvedených v IAS 21 Dopady ze změn směnných kurzů.

Primární faktory, které mají vliv na určení funkční měny:

  • měna, která hlavní měrou ovlivňuje prodejní ceny zboží a služeb a země, jejíž konkurenční síly a právní předpisy převážně určují prodejní ceny zboží a služeb nebo

  • měna, která hlavní měrou ovlivňuje osobní náklady, náklady na materiál a ostatní náklady vynaložené na prodej zboží nebo služeb.

Podpůrnými faktory, které mohou mít vliv na určení funkční měny:

  • měna, v níž jsou vytvářeny zdroje z finančních aktivit nebo

  • měna, v níž jsou obvykle kumulovány příjmy z provozních aktivit.

Pokud účetní jednotka obchoduje převážně v amerických dolarech, koncoví zákazníci platí v amerických dolarech, k financování čerpá bankovní úvěr v amerických dolarech a většinu svých peněžních prostředků drží v amerických dolarech, její funkční měnou bude americký dolar.

Postup při změně měny účetnictví (§ 61e PVZÚ)

Pokud se účetní jednotka rozhodne změnit měnu účetnictví, PVZÚ stanoví "návod", jak má postupovat.

K prvnímu dni účetního období přechodu na funkční měnu

Účetní jednotka stanoví počáteční zůstatky účtů k prvnímu dni účetního období přepočtem konečných zůstatků účtů, ze kterých tyto počáteční zůstatky účtů vychází. Přepočet provede obecným kurzem pro rozvahový den minulého účetního období. Obecným kurzem se podle § 24d ZoÚ, rozumí kurz vyhlášený k cizí měně centrální bankou příslušnou pro měnu účetnictví pro den přepočtu. (Pokud účetní jednotka přechází k 1. 1. na eura, pro přepočet použije kurz ČNB k 31. 12.)

Účetní závěrka sestavená za bezprostředně předcházející účetní období před přechodem na funkční měnu

V závěrce sestavené za bezprostředně předcházející účetní období před přechodem účetní jednotka v příloze v účetní závěrce uvede důvody, na základě kterých bude měnit měnu účetnictví, a uvede i další informace tak, aby uživatelé informací obsažených v účetní závěrce mohli pochopit dopad změny měny účetnictví na vykazované údaje. Informaci o přechodu na jinou než českou měnu účetní jednotka zveřejní jako tzv. následnou událost. Následné události jsou významné události, které nastaly mezi rozvahovým dnem a dnem sestavení účetní závěrky.

První účetní závěrka sestavená v jiné než české měně

Pokud účetní jednotka přejde na funkční měnu k 1. 1. 2024, první účetní závěrku ve funkční měně bude sestavovat k 31. 12. 2024.

Účetní jednotka, která změní měnu účetnictví, uvádí v účetní závěrce sestavené ve funkční měně údaje za minulé účetní období v měně účetnictví běžného období. Pro přepočet těchto údajů použije postup podle § 61e PVZÚ. Údaje za minulé účetní období uvedené v účetní závěrce sestavené ve funkční měně přepočte obecným kurzem pro rozvahový den minulého účetního období.

Údaje za minulé účetní období vykazované ve výkazu zisku a ztráty účetní jednotka přepočte průměrným obecným kurzem, pokud by použití obecného kurzu pro rozvahový den minulého účetního období vedlo k významným odchylkám od přepočtu průměrným obecným kurzem. Použije-li účetní jednotka pro přepočet průměrný obecný kurz, použije tento kurz také pro přepočet údajů o transakcích za minulé účetní období vykazovaných v přehledu o peněžních tocích a přehledu o změnách vlastního kapitálu, pokud je sestavuje. Zůstatky vztahující se k minulým účetním obdobím uvedené v těchto výkazech vždy přepočte obecným kurzem pro den, ke kterému byly tyto zůstatky stanoveny.

Průměrný obecný kurz účetní jednotka určí na základě obecných kurzů v rámci účetního období. Způsob výpočtu průměrného obecného kurzu určí účetní jednotka na základě vnitřního předpisu s přihlédnutím k výkyvům obecného kurzu v průběhu účetního období.

Pokud účetní jednotka použije obecný kurz (pro rozvahu) a průměrný obecný kurz (pro výkaz zisku a ztráty), vznikne rozdíl mezi výsledkem hospodaření běžného období vykazovaným jako údaj za minulé účetní období přepočteným průměrným obecným kurzem a tímto výsledkem hospodaření přepočteným obecným kurzem pro rozvahový den minulého účetního období. Tento rozdíl účetní jednotka vykáže v rozvahové položce "A.IV.2. Jiný výsledek hospodaření minulých let" vykazované jako údaj za minulé účetní období. Rozdíl vzniklý z použití různých kurzů pro přepočet údajů v přehledu o peněžních tocích a přehledu o změnách vlastního kapitálu vykáže na zvláštním řádku v těchto výkazech s názvem "Rozdíl z přepočtu na měnu účetnictví" tak, aby zůstatky uváděné v těchto výkazech navazovaly na zůstatky uvedené v

Nahrávám...
Nahrávám...