dnes je 23.1.2025

Input:

Novela zákona o DPH od 1. 1. 2025

22.1.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 17 minut

2025.2.1
Novela zákona o DPH od 1. 1. 2025

Ing. Jiří Vychopeň

Dne 23. 12. 2024 byl ve Sbírce zákonů (v částce 461) vydán zákon č. 461/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále "ZDPH"), zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 358/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Hlavní částí uvedeného zákona je rozsáhlá změna zákona o dani z přidané hodnoty, která obsahuje celkem 460 změnových bodů a 32 přechodných ustanovení, z toho

  • 406 změnových bodů a 26 přechodných ustanovení s účinností od 1. 1. 2025,

  • 18 změnových bodů a 2 přechodná ustanovení s účinností od 1. 7. 2025,

  • 36 změnových bodů a 4 přechodná ustanovení s účinností od 1. 1. 2026.

Změny s účinností od 1. 1. 2025 se týkají zejména následujících ustanovení:

Z ustanovení § 4 odst. 1 ZDPH byla vypuštěna definice osvobozené osoby.

Tato změna souvisí s tím, že ve vazbě na směrnici Rady (EU) 2020/285 ze dne 18. února 2020, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zvláštní režim pro malé podniky, a nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o správní spolupráci a výměnu informací za účelem sledování správného uplatňování zvláštního režimu pro malé podniky, je s účinností od 1. 1. 2025 v zákoně o DPH upraven přeshraniční režim pro malé podniky (nové §§ 109bb až 109bg ZDPH), který osobám povinným k dani usazeným na území členského státu EU, které splní stanovené podmínky pro využití tohoto zvláštního režimu (jedná se zejména o nepřekročení stanovené výše obratu) a budou do tohoto režimu zaregistrovány, umožní osvobození od uplatňování daně z přidané hodnoty v jiném členském státě, než ve které jsou usazeny. Osobám povinným k dani registrovaným do režimu pro malé podniky v příslušném státě se přiděluje speciální identifikační číslo pro účely režimu pro malé podniky v tomto státě.

Osoby povinné k dani se sídlem v jiném členském státě se za stanovených podmínek mohou registrovat do režimu pro malé podniky pro tuzemsko. Do tohoto režimu se osoba povinná k dani musí zaregistrovat v členském státě usazení, tj. v členském státě, kde má sídlo.

Osoba povinná k dani se sídlem v jiném členském státě, která bude registrovaná do režimu pro malé podniky pro tuzemsko, bude mít podle nového ustanovení § 50 ZDPH plnění uskutečněná v tuzemsku osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně.

Příklad 1.

Slovenský podnikatel uskutečňuje ekonomickou činnost na Slovensku (s ročním obratem do 80 000 EUR) i v České republice (s ročním obratem do 1 750 000 Kč). Od 1. 1. 2025 je podnikatel na Slovensku registrován do režimu pro malé podniky pro Českou republiku. Podle § 50 ZDPH jsou plnění uskutečněná tímto podnikatelem v tuzemsku osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně.

Osoby povinné k dani se sídlem v tuzemsku (plátci i neplátci DPH) se za stanovených podmínek mohou v České republice registrovat do režimu pro malé podniky pro jiný členský stát. Osoba povinná k dani zaregistrovaná v tuzemsku do režimu pro malé podniky pro jiný členský stát, bude mít plnění uskutečněná v tomto jiném členském státě osvobozena od daně podle právních předpisů platných v tomto členském státě.

Příklad 2.

Český podnikatel (neplátce DPH), který uskutečňuje ekonomickou činnost v tuzemsku (s ročním obratem do 1 500 000 Kč) i na Slovensku (s ročním obratem do 30 000 EUR), je od 1. 1. 2025 v tuzemsku registrován do režimu pro malé podniky pro Slovenskou republiku. Podle příslušného ustanovení slovenského zákona o DPH jsou plnění uskutečněná tímto podnikatelem na Slovensku osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně.

Do § 4 odst. 1 ZDPH byly doplněny nové pojmy kapitálově spojené seskupení a personálně spojené seskupení.

Uvedené pojmy slouží k nové definici skupiny v § 5a odst. 1 zákona o DPH, podle kterého skupinu může vytvořit personálně spojené seskupení nebo kapitálově spojené seskupení, pokud podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech představuje alespoň 40 %.

Z ustanovení § 4 odst. 4 ZDPH byla vypuštěna definice dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností.

Současně s touto změnou byla zrušena všechna dosavadní ustanovení týkající se zvláštního postupu při uplatňování DPH na vstupu při pořizování dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností [např. v § 13 odst. 4 písm. b), v § 21 odst. 4 písm. e), v § 78b].

Pokud bude nyní plátce vlastní činností pořizovat dlouhodobý hmotný majetek, který bude užívat pro plnění s částečným nárokem na odpočet daně, bude u souvisejících přijatých zdanitelných plnění krátit nárok na odpočet daně dle ustanovení § 75 nebo § 76 ZDPH již v okamžiku jeho uplatnění (v případě, že bude pořizování tohoto majetku vlastní činností plátce trvat několik let, bude nárok na odpočet daně v jednotlivých letech krácen různými koeficienty a při dokončení majetku bude plátce povinen u každého jednotlivě přijatého plnění či zaplacené zálohy postupovat podle nového znění § 75 odst. 5 nebo § 76 odst. 10 ZDPH).

Podle bodu 5 přechodných ustanovení čl. II zákona č. 461/2024 Sb. se u dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností podle zákona o DPH, ve znění účinném před 1. 1. 2025, který nebyl do konce roku 2024 uveden do stavu způsobilého k užívání, použije zákon o DPH, ve znění účinném před 1. 1. 2025, pokud před tímto dnem vznikl plátci nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění, které se stalo součástí tohoto majetku.

V souvislosti se zavedením zvláštního režimu pro malé podniky je v § 4a ZDPH, který pro účely tohoto zákona upravuje obrat, dosavadní pojem "obrat" nahrazen pojmem "obrat v tuzemsku" a v nových ustanoveních § 109bb ZDPH jsou definovány nové pojmy "obrat v jiném členském státě" a "obrat v Evropské unii".

Podle nového znění § 4a odst. 1 ZDPH se pro účely daně z přidané hodnoty obratem v tuzemsku rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku, jde-li o úplaty za

  1. zdanitelné plnění a plnění, které by bylo zdanitelné, pokud by v tuzemsku nebylo osvobozeno v režimu pro malé podniky,
  2. plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, nebo
  3. plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně podle § 54 až 56a nebo dodání nemovité věci osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně podle § 62, jestliže nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.

V § 4a odst. 2 ZDPH je nově stanoveno, že za úplatu, která osobě povinné k dani náleží za plnění podle odstavce 1, se považuje rovněž výše základu daně stanovená podle § 36 odst. 6 písm. a) nebo b) pro dodání zboží podle § 13 odst. 4 písm. a) až c) a § 13 odst. 6 nebo poskytnutí služby podle § 14 odst. 3 a 4.

Od 1. 1. 2025 se tedy do obratu v tuzemsku nově zahrnuje i cena zjištěná nebo výše celkových nákladů v případě použití zboží nebo poskytnutí služby pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomické činnosti (takže např. i v případě, kdy je zboží, které je pro účely DPH obchodním majetkem, trvale nebo dočasně použito pro osobní potřebu nebo je přenecháno bez úplaty).

Do obratu v tuzemsku se nadále nezahrnuje úplata za dodání nebo poskytnutí dlouhodobého majetku, není-li toto uskutečněné plnění nedílnou součástí obvyklé ekonomické činnosti osoby povinné k dani.

Podle § 109bb odst. 2 ZDPH se pro účely daně z přidané hodnoty obratem v jiném členském státě rozumí obrat stanovený podle právních předpisů tohoto jiného členského státu.

Příklad 3.

Pro osobu povinnou k dani se sídlem v tuzemsku, která bude od roku 2025 uskutečňovat zdanitelná plnění jak v tuzemsku, tak i v Polsku, se bude obratem v jiném členském státě rozumět obrat dosažený touto osobou v Polsku podle polské právní úpravy DPH.

Podle § 109bb odst. 3 ZDPH se pro účely daně z přidané hodnoty obratem v Evropské unii rozumí obrat získaný součtem obratu v tuzemsku a obratů ve všech jiných členských státech.

Příklad 4.

Pro osobu povinnou k dani se sídlem v tuzemsku, která bude od roku 2025 uskutečňovat zdanitelná plnění jak v tuzemsku, tak i na Slovensku a v Maďarsku, se bude obratem v Evropské unii rozumět součet obratu dosaženého touto osobou v tuzemsku a obratů dosažených touto osobou na Slovensku (podle slovenské právní úpravy DPH) a v Maďarsku (podle maďarské právní úpravy DPH).

Podle § 109bb odst. 1 ZDPH může režim pro malé podniky využít osoba povinná k dani v členském státě, ve kterém nemá sídlo, pokud:

a) obrat této osoby v Evropské unii nepřesáhl v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce částku 100 000 EUR; splnění této podmínky posuzuje správce daně členského státu, ve kterém má tato osoba sídlo (dále jen "stát usazení"),

b) obrat této osoby v členském státě, ve kterém chce využít nebo využívá režim pro malé podniky (dále jen "stát osvobození"), nepřesáhl za období stanovené tímto členským státem prahovou hodnotu stanovenou tímto jiným členským státem; splnění této podmínky posuzuje správce daně státu osvobození, a

c) tato osoba splňuje další podmínky stanovené státem osvobození; tyto podmínky posuzuje správce daně státu osvobození.

Podle nového znění § 6 ZDPH již nebude pro účely registrace plátce rozhodující obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců, ale od 1. 1. 2025 je pro tento účel rozhodující obrat v tuzemsku za kalendářní rok.

V § 6 odst. 1 ZDPH je nově stanoveno, že osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku nebo osoba registrovaná do režimu pro malé podniky pro tuzemsko je plátcem od prvního dne kalendářního roku bezprostředně následujícího po kalendářním roce, ve kterém její obrat v tuzemsku překročil částku 2 000 000 Kč.

Podle nového znění § 6 odst. 2 ZDPH je osoba podle odstavce 1 plátcem dnem následujícím

a) po dni překročení částky podle odstavce 1, pokud správci daně ve včas podané přihlášce k registraci sdělila, že se chce stát plátcem tímto dnem, nebo

b) po dni, kdy její obrat v tuzemsku překročil v příslušném kalendářním roce částku 2 536 500 Kč.

Od 1. 1. 2025 tedy nově platí, že pokud obrat v tuzemsku dosažený osobou povinnou k dani překročí v kalendářním roce částku 2 000 000 Kč, pak se tato osoba povinná k dani stane plátcem od prvního dne následujícího kalendářního roku, pokud nesdělí správci daně, že se chce stát plátcem ode dne následujícího po překročení obratu. Jestliže ale obrat v tuzemsku dosažený osobou povinnou k dani překročí v daném kalendářním roce částku 2 536 500 Kč, stane se tato osoba povinná k dani plátcem DPH již ode dne následujícího po dni překročení tohoto limitu obratu.

V § 94 odst. 1 ZDPH je nově stanoveno, že osoba podle § 6 odst. 1 je povinna podat přihlášku k registraci do 10 pracovních dnů ode dne překročení částky podle § 6 odst. 1 nebo § 6 odst. 2 písm. b).

Podle bodu 29 přechodných ustanovení čl. II zákona č. 461/2024 Sb., se v případě, kdy se osoba povinná k dani stala plátcem před 1. 1. 2025, použije na práva a povinnosti z toho plynoucí, které se vztahují k řízení o registraci, zákon č. 235/2004 Sb., ve znění účinném před 1. 1. 2025.

Příklad 5.

Do konce roku 2024 se podnikatel nestal plátcem DPH, jelikož jeho obrat za nejvýše 12 po sobě jdoucích měsíců nikdy nepřesáhl limit stanovený v § 6 odst. 1 ZDPH, ve znění účinném před 1. 1. 2025. Od 1. 1. 2025 bude podnikatel nově sledovat obrat v tuzemsku podle § 6 odst. 1 ZDPH, ve znění účinném od 1. 1. 2025. Limit 2 000 000 Kč překročí dne 16. září 2025. Podle § 94 odst. 1 ZDPH mu v tom případě vznikne povinnost podat přihlášku k DPH do 30. září

Nahrávám...
Nahrávám...