dnes je 30.10.2024

Input:

Nový pokyn GFŘ D-59 (nahrazující pokyn D-22)

13.4.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

2023.8.3
Nový pokyn GFŘ D-59 (nahrazující pokyn D-22)

Ing. Vlasta Martišková

Ve Finančním zpravodaji č. 19/2022 ze dne 29. 12. 2022 byl zveřejněn Pokyn č. GFŘ D–59, k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále též "Pokyn D-59" nebo jen "Pokyn"), který z hlediska použití nahrazuje Pokyn GFŘ D-22, uveřejněný ve Finančním zpravodaji č. 3/2015.

Pokyn D-59 nabyl účinnosti 1. 1. 2023 a dle přechodných ustanovení jej lze poprvé použít za zdaňovací období, které započalo v roce 2023.

Pokyn D-59 reaguje na legislativní změny v zákoně o daních z příjmů a dává je do souladu s aktuálním zněním v ucelené podobě. Pokyny tohoto typu se s každou změnou ZDP neaktualizují, proto vždy trvá nějakou dobu, než je nový pokyn vydán. Musíme upozornit, že ačkoliv Pokyn obsahuje řadu nových výkladů, neobsahuje všechny změny ZDP platné k 1. 1. 2023 (např. výklad k § 2a poplatníka v paušálním režimu, windfall tax).

Pro větší přehlednost jsou změny v Pokynu (oproti původnímu) rozděleny do několika oblastí:

  1. Problematika fyzických osob
  2. Závislá činnost
  3. Příjmy ze samostatné činnosti
  4. Bezúplatné nabytí věci
  5. Nezdanitelná část základu daně – prokazování nároku na odečet
  6. Oznámení o osvobozených příjmech
  7. Mezinárodní zdaňování
  8. Problematika právnických osob
  9. Majetek

Níže uvedený text přináší upozornění na důležité změny oproti původnímu pokynu.

1. Změny u fyzických osob

  • K § 2 – určení rezidentství fyzické osoby

Pro rozhodné posouzení, zda je poplatník – fyzická osoba rezidentem, nebo naopak nerezidentem České republiky, je v Pokynu nově doplněn výklad daňového rezidentství; doplněna jsou dvě kritéria:

  • 1. kritériem je bydliště, v případě jeho změny může dojít v průběhu roku ke změně rezidentství,

  • 2. kritériem je obvyklé zdržování se, při naplnění tohoto kritéria je podle zákona rezidentem ČR po celý kalendářní rok, bez ohledu na to, zda zde má či nemá bydliště.

Naplnění jednoho z výše uvedených kritérií stačí ke vzniku rezidentství, žádné nemá přednost a je potřeba testovat vždy obě kritéria. V případě států, se kterými má ČR uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění, se použijí kritéria uvedená v příslušné smlouvě.

  • K § 4 odst. 1 – Osvobození od daně z příjmů z prodeje nemovitých věcí

Nově jsou uvedeny doplňující informace k osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí za situace, kdy k nabytí nemovitých věcí došlo přede dnem 1. 1. 2021 a po tomto datu. Dále informace k výkladu, co se rozumí dnem "nabytí" v případě dědění nemovitých věcí, movitých věcí, cenných papírů, podílů atd.

Časový test pro osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí byl prodloužen z 5 na 10 let.

U nabytí nemovitých věcí přede dnem 1. 1. 2021 jsou osvobozeny příjmy z prodeje, vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem, přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva a jejích prodejem dobu 5 let.

U nabytí nemovitých věcí po 1. 1. 2021 a později jsou osvobozeny příjmy z prodeje, vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem, přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva a jejích prodejem dobu 10 let.

Při prodeji majetku ve spoluvlastnictví (nebo části podílu) u majetku, jehož části byly nabyty postupně, se uplatní osvobození příjmu v poměru, v jakém splňují podmínky pro osvobození jednotlivé části takto nabytého majetku.

  • K § 4b odst. 1 a § 15 odst. 3 a 4 – Problematika bytové potřeby – uplatnění úroků z úvěrů

Pokyn reaguje na skutečnost, že od roku 2021 se postupuje rozdílně při uplatnění úroků z úvěrů na bytové potřeby obstarané před 1. 1. 2021 (staré úvěry) a bytové potřeby obstarané od 1. 1. 2021 (nové úvěry); upřesňuje, jak postupovat ve vztahu k maximálnímu limitu pro uplatnění úroků v případě kombinace starých (limit 300 000 Kč) a nových úvěrů, kdy se započítávají úroky do maximální výše 150 000 Kč.

  • K § 4b odst. 1 písm. b) bod 1. – Problematika bytové potřeby – nabytí pozemku

Pokyn upřesňuje, že od zdaňovacího období roku 2021 již není rozhodující pro posouzení čtyřletého časového testu pro zahájení výstavby bytové potřeby podle písmene a) okamžik uzavření úvěrové smlouvy, ale okamžik nabytí pozemku.

  • K § 4b odst. 2 – Obstarání vlastní bytové potřeby

Nově jsou uvedeny upřesňující informace k oznámení příjmu, který poplatník osvobozuje z titulu použití získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby; lhůta pro učinění oznámení je totožná se lhůtou pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za dané zdaňovací období, pokud nevznikne povinnost podat daňové přiznání, tak oznámení se podá ve lhůtě dle § 136 odst. 1 DŘ, daňového řádu.

2. Závislá činnost

  • K § 6 odst. 1 písm. a) ZDP – Odměna pěstouna

Pokyn upřesňuje, že odměna pěstouna je příjmem ze závislé činnosti z obdobného poměru.

  • K § 6 odst. 4 a § 38h – Souběh příjmů z pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti

u jednoho plátce

  • V případě, že poplatník učinil prohlášení k dani v souladu s § 38k ZDP, budou veškeré příjmy plynoucí poplatníkovi zahrnuty do jednoho základu pro výpočet zálohy na daň bez ohledu na výši příjmů plynoucích z dohody o provedení práce.

  • V případě, že poplatník neučinil u plátce prohlášení k dani, pak bude při zdanění příjmu u dohody o provedení práce do částky 10 000 Kč provedena srážková daň a zbývající příjmy budou zahrnuty do zálohové daně. U dohody o provedení práce nad 10 000 Kč budou všechny příjmy zahrnuty do jednoho základu daně pro výpočet zálohy na daň.

  • K § 6 odst. 6 – Používání služebních vozidel pro soukromé účely

Pokyn upřesňuje, že v případech, kdy zaměstnavatel se zaměstnancem sjedná úplatu za poskytnutí vozidla pro služební i soukromé účely, je příjmem zaměstnance rozdíl mezi částkou stanovenou podle § 6 odst. 6 a výší úhrady zaměstnance, pokud je tato sjednaná úplata nižší než 1 % vstupní ceny vozidla nebo 0,5 % nízkoemisního vozidla.

  • K § 6 odst. 9 písm. b) – Příspěvek na stravování

Pokyn nově doplňuje podmínky osvobození příjmů peněžitého a nepeněžitého příspěvku na stravování, upřesňuje podmínky u dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti, v případě uzavření více pracovněprávních vztahů. Pokyn dále uvádí možnost osvobodit peněžitý příspěvek na stravování poskytovaný i jednatelům s. r. o. a uvolněným zastupitelům (za splnění zákonných podmínek) atd.

V případě peněžitého příspěvku se jedná o příjem od daně osvobozený na straně zaměstnance do limitu 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin za jednu směnu podle zákoníku práce.

Podmínky pro posouzení příspěvku na stravování (nepeněžního nebo peněžitého) jako daňově uznatelného výdaje (nákladu) na straně zaměstnavatele v dalších souvislostech jsou definovány v § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 ZDP; v případě směny delší než 11 hodin, lze osvobodit od daně peněžitý příspěvek na stravování maximálně do limitu 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin za jednu směnu podle zákoníku práce.

  • K § 38ch odst. 1 – Roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění

Pokyn upřesňuje podmínky pro roční zúčtování záloh daňového zvýhodnění, o které může požádat do 15. února po skončení kalendářního roku poplatník, který ve zdaňovacím období pobíral mzdu pouze od jednoho nebo od více plátců postupně a učinil u těchto plátců prohlášení k dani.

Z tohoto důvodu není možné, aby manželka (manžel) zemřelého, nebo jiný v úvahu přicházející dědic požádal za zemřelého příslušného plátce daně o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění.

3. Příjmy ze samostatné činnosti

  • K § 7 – Krátkodobé ubytování

Pokyn doplňuje, že pro účely ZDP se za příjmy ze samostatné činnosti považují také příjmy z krátkodobého ubytování spočívající v pronájmu nemovité věci, kdy je činnost poskytována za účelem rekreace a je spojené dalšími ubytovacími službami, případně je krátkodobé ubytování nabízeno pro potřeby přechodného ubytování (poskytování ubytování přes různé platformy, např. Airbnb, Booking a další). Tato problematika byla předmětem soudních sporů, Pokyn potvrzuje dosavadní postup finanční správy.

4. Bezúplatné nabytí věci

  • K § 10 odst. 5 – Ostatní příjem – ocenění při bezúplatném nabytí věci

Pokyn upravuje postup ocenění při bezúplatném nabytí věci, kde se odkazuje na cenu určenou podle předpisu upravujícího oceňování majetku (tj. zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů, dále jen "oceňovací zákon"). Pro nemovité věci, majetková práva, cenné papíry, ostatní majetek (platební prostředky, platební karty, ceniny a vklady) a pro obchodní závod oceňovací zákon stanovuje konkrétní způsoby ocenění.

5. Nezdanitelná část základu daně – prokazování nároku na odečet

  • K § 15 odst. 3 a 4 ZDP – Spotřebitelské úvěry

Pokyn je doplněn o výklad ve smyslu, kdy spotřebitelský úvěr na bydlení poskytnutý bankou, který je zajištěn nemovitou věcí, se posuzuje jako úvěr hypotéční. Spotřebitelské úvěry na bydlení poskytnuté "jinou" finanční institucí (např. spořitelní a úvěrní družstvo), nemohou být daňově zvýhodněny, nelze z nich úroky uplatnit.

  • K § 15 odst. 9, k § 35ba odst. 2 a k § 35c odst. 5 – Prokazování nároku na odečet nezdanitelných částí základu daně

Pokyn upřesňuje prokazování nároku pro všechny osoby podávající daňové přiznání k DPFO na odečet nezdanitelných částí základu daně podle § 15 ZDP, slev na dani podle § 35ba ZDP a daňového zvýhodnění podle § 35c ZDP, tj. obdobným způsobem jako je prokazuje poplatník (zaměstnanec) plátci daně (zaměstnavateli) podle ust. § 38l ZDP.

  • K § 35ba odst. 1 písm. b) – Vlastní příjem manžela (manželky)

Pokyn nově doplňuje, že do vlastního příjmu manžela (manželky) se nezapočítává ani náhradní výživné podle zákona č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném pro nezaopatřené dítě.

  • K § 35ba odst. 1 písm. e) – Uplatnění slevy na dani na držitele průkazu ZTP/P

Pokyn upřesňuje podmínky pro uplatnění slevy na dani na držitele průkazu ZTP/P, je-li poplatníkovi přiznán nárok na průkaz ZTP/P; toto je podmíněno přiznáním nároku na průkaz ZTP/P podle zákona č. 329/2011 Sb., o

Nahrávám...
Nahrávám...