Níže naleznete řešení některých modelových situací týkajících se odvodu zdravotního a sociálního pojištění, pokud dojde u poplatníka v daném měsíci k souběhu více příjmů z různých pracovněprávních vztahů u téhož zaměstnavatele. Doplněn je i pohled z hlediska daně z příjmů.
Situace č. 1a)
Zaměstnanec má hlavní pracovní poměr a k tomu u téhož zaměstnavatele dohodu o provedení práce (DPP) ve výši 10 000 Kč.
Řešení: V tomto případě se odvádí zdravotní a sociální pojištění pouze z pracovního poměru. Doplňme, že zdanění příjmů z obou zaměstnání se provede dohromady.
Situace č. 1b)
Stejná situace jako ad 1a), ale odměna z DPP je ve výši 10 001 Kč. Bude třeba u DPP provést z hlediska zdravotního pojištění doplatek do minima?
Řešení: V případě, že odměna z DPP překročí limit 10 000 Kč, podléhá také odvodu pojistného. Protože z hlediska zdravotního pojištění se posuzuje pojištěnec jako jedna osoba, pak za předpokladu, že v součtu mzdy z pracovního poměru a pojištěné DPP bude vyměřovací základ činit alespoň minimální vyměřovací základ, doplatek do minima se nebude provádět.
Situace č. 1c)
Mzda z pracovního poměru bude činit 5 000 Kč a odměna z DPP 10 100 Kč.
Řešení: Pojistné na zdravotní i sociální pojištění bude odvedeno z částky 15 100 Kč, přičemž z hlediska sociálního pojištění se bude jednat o dvě zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění s vyměřovacími základy: u pracovního poměru 5 000 Kč, u DPP 10 100 Kč. Z hlediska zdravotního pojištění bude pouze jeden vyměřovací základ ve výši 15 100 Kč.
Doplňme, že zdanění příjmů z obou zaměstnání se provede dohromady.
Situace č. 2)
Zaměstnanec má u téhož zaměstnavatele 2 dohody o provedení práce (jednu za 5 000 Kč a druhou za 7 000 Kč). Je v tomto případě zaměstnavatel povinen odvést za takového zaměstnance zdravotní a sociální pojištění?
Řešení: Je-li v témže kalendářním měsíci zúčtována odměna z více DPP (souběžně nebo postupně za sebou), pak se vyměřovací základy sečtou, a pokud součet překročí částku 10 000 Kč, je nutné odvést pojistné z obou DPP. V tomto případě z částky 12 000 Kč. Z hlediska sociálního zabezpečení bude účasten nemocenského pojištění po dobu trvání takových dohod o provedení práce, tedy např. od 2. 6. do 10. 6. a od 15. 6. do 25. 6., pokud byly dohody na tato období uzavřeny.
Z hlediska zdravotního pojištění bude situace obdobná, avšak ještě je nutné aplikovat doplatek do minima, pokud zaměstnanec není pojištěncem státu a nemá jiného zaměstnavatele, kde se odvádí pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Doplatek do minima by v daném případě činil:
(12 200 – 12 000) x 13,5% = 27 Kč
Doplňme, že zdanění příjmů z obou zaměstnání se provede dohromady.
Situace č. 3)
Zaměstnanec má dohodu o pracovní činnosti (DPČ) 2…