dnes je 30.10.2024

Input:

Změny v daňovém řádu v roce 2024

2.5.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

8.1
Změny v daňovém řádu v roce 2024

Ing. Zdeněk Burda, Ing. Romana Nováková

Změny v daňovém řádu pro rok 2024

Zákon č. 349/2023 Sb., zákon o konsolidaci veřejných rozpočtů, tvoří nejvýznamnější část opatření ke snižování strukturálního deficitu státního rozpočtu a konsolidace veřejných financí. Dne 22. 11. 2023 prezident tento zákon podepsal a jeho účinnost (vyjma vybraných ustanovení) nastává k 1. 1. 2024.

Změny týkající se daňového řádu jsou minimální. Za zmínku stojí vztah § 71 odst. 1 písm. c) a d) DŘ (tedy povinnost podání osobou zúčastněnou na správě daní vůči správci daně s využitím přístupu se zaručenou identitou nebo prostřednictvím daňové informační schránky) k ustanovení § 38da ZDP. Podává-li tedy poplatník oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí v roce 2024 a 2025, ustanovení § 71 odst. 1 písm. c) a d) DŘ nepoužije.

Nově lze hradit daň v cizí měně také v hotovosti, pokud je k této měně Českou národní bankou vyhlášen kurz devizového trhu, a jde-li o druh daně, o které správce daně zveřejnil způsobem umožňujícím dálkový přístup informaci, že tuto daň lze platit v hotovosti také v cizí měně. Samozřejmostí jsou pak zveřejněné podmínky, které je nutno při těchto platbách dodržet.

Je-li daň hrazena v cizí měně, je na účet poplatníka připsána vždy v české měně za použití kurzu vyhlášeného Českou národní bankou pro den, který předchází dni platby. Vznikne-li takto přeplatek nebo nedoplatek na dani, který vznikl pouze v důsledku kurzového rozdílu nebo zaokrouhlení při přepočtu měny, nedoplatek zaniká a přeplatek se stává příjmem státního rozpočtu.

Vratitelný přeplatek na dani nebude nově možno poštovním poukazem vrátit právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě.

Poslední změnou je změna místní příslušnosti registrovaných daňových subjektů, která se použije také pro změnu místní příslušnosti daňového subjektu u daně, k níž se subjekt neregistruje, pokud změna podmínek pro určení místní příslušnosti se týká i této daně.

Změny v daňovém řádu pro rok 2023

Pro rok 2023 opět nedochází ke změnám v daňovém řádu vyjma změn, které jsou spojeny s okruhem osob, kterým bude zřízena datová schránka ze zákona, tj. všem podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, které ji dosud neměly (např. společenství vlastníků jednotek, obecně prospěšné společnosti nebo společnosti zapsané ve spolkovém či nadačním rejstříku).

Důsledkem automatického zřízení datových schránek osobám, které ji dosud zřízenou neměly, jsou pak povinnosti uvedené v § 72 odst. 6 DŘ, a to povinnost podání veškerých formulářových podání pouze elektronicky. Nově se do příslušného ustanovení zákona přidává, že se takto nepřihlíží k datové schránce nepodnikající fyzické osoby, kterou lze znepřístupnit na žádost.

Znamená to tedy, že pouze osoby, které mají možnost svou datovou schránku znepřístupnit, nemají povinnost elektronického podání vůči správci daně. Okruh osob, které jsou povinny se správcem daně komunikovat elektronicky, se tak významně rozšíří.

Změny v daňovém řádu pro rok 2022

Daňový řád se pro rok 2022 nijak nezměnil, poslední zásadní úpravy měly účinnost k 1. 1. 2021. V důsledku této novelizace ovšem došlo k datu 28. 2. 2022 k "vypnutí" starého daňového portálu a dosavadních daňových informačních schránek (DIS) daňových poplatníků a současně byl spuštěn nový portál MOJE DANĚ a byly spuštěny nové daňové informační schránky (DIS+). Dosavadní uživatelé, kteří se do DIS přihlašovali na základě plných mocí, které se uplatňovaly u správce daně, neměli do DIS+ automaticky přístupy přiděleny. Tyto přístupy nově přidělují vlastníci těchto DIS+, tedy fyzické osoby podnikatelé anebo statutární orgány právnických osob, a sami si stanovují rozsah oprávnění pro takto ustanovenou novou pověřenou osobu.

Přístup do DIS+ právnických osob je možný mimo jiné přes přístupové údaje do datových schránek, identita přihlašovatele je pak ověřována dle registru obyvatel. Problémy s vlastním přihlášením do DIS+ tedy

Nahrávám...
Nahrávám...