dnes je 23.1.2025

Input:

Změny v účetnictví 2024-2025 vyplývající ze zákona o účetnictví

8.1.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

1.71
Změny v účetnictví 2024-2025 vyplývající ze zákona o účetnictví

Prof. Ing. Libuše Müllerová, CSc.

Obecná ustanovení zákona o účetnictví

§ 1 ZoÚ

2021–2023 2024–2025
Zákon odkazuje na předpisy Evropské unie, které zapracovává a na které navazuje. Dále uvádí účetní jednotky, na které se zákon vztahuje. Stanoví podmínky zajišťování účetních záznamů pro potřeby státu, včetně sestavování účetních výkazů za Českou republiku, které garantuje Ministerstvo financí a spravuje centrální systém účetních informací státu. Odstavec 5 do § 1 ZoÚ uvádí, že na stát tvořící evropský hospodářský prostor se pro účely účetnictví hledí jako na členský stát Evropské unie.

Komentář:

Úvodní ustanovení zákona odkazuje na příslušné předpisy Evropské unie. Upravuje rozsah a způsob vedení účetnictví, požadavky na jeho průkaznost, rozsah a způsob zveřejňování informací z účetnictví a podmínky předávání účetních záznamů pro potřeby státu. Doplněné ustanovení uvádí obecné pravidlo týkající se každého státu, který je součást evropského hospodářského prostoru, že se na něj hledí jako na členský stát Evropské unie.

Odkaz na související problematiku:

  • § 23b zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví – Účetní výkazy za Českou republiku

Subjekty veřejného zájmu

§ 1a ZoÚ – Subjekty veřejného zájmu

2021–2023 2024–2025
Zákon vyjmenovává účetní jednotky se sídlem v České republice, které se považují za subjekty veřejného zájmu. Kromě dosud uvedených účetních jednotek považovaných za subjekt veřejného zájmu se doplňuje nová účetní jednotka, kterou je tzv. systémově významný obchodník.

Za subjekty veřejného zájmu se považují účetní jednotky, které obchodují s cennými papíry na finančních trzích EU, dále banky, pojišťovny nebo zajišťovny, penzijní společnosti a zdravotní pojišťovny. Jako další účetní jednotka, která je subjektem veřejného zájmu, se uvádí systémově významný obchodník. Jedná se o obchodníka s cennými papíry – právnickou osobu, která je na základě povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry uděleného Českou národní bankou oprávněna poskytovat hlavní investiční služby v souladu se zákonem č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů.

Odkaz na související problematiku:

  • § 1a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví – Subjekty veřejného zájmu

  • § 1b zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví – Kategorie účetních jednotek

  • Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu

Vymezení některých pojmů

§ 1d ZoÚ – Vymezení některých pojmů

2021–2023 2024–2025
Uvedený § 1d ZoÚ vymezuje základní pojmy, od kterých se vyvíjejí některé povinnosti účetních jednotek. Jedná se o aktiva celkem, roční úhrn čistého obratu (výše výnosů snížená o prodejní slevy) a průměrný počet zaměstnanců. Čistým obratem se pro účely účetnictví rozumí výše výnosů z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb za účetní období.Dále se definuje čistý obrat pro subjekty veřejného zájmu, pro účetní jednotky, které pro účtování a sestavení účetní závěrky používají mezinárodní účetní standardy upravené právem EU a pro účetní jednotky, u nichž hlavním předmětem činnosti není podnikání.

Komentář:

Zatímco za původní čistý obrat se v podstatě považovaly veškeré výnosy účetních jednotek snížené pouze o prodejní slevy, nově se pojetí čistého obratu podstatně zužuje jen na výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb. Stejně jako dřív se tento čistý obrat vydělí počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období a vynásobí 12. V případě subjektů veřejného zájmu se zákon odkazuje na přílohy k prováděcím vyhláškám a uvádí se součet položek, které se z jejich výkazů zisku a ztráty zahrnují do čistého obratu. U účetních jednotek, které účtují a vykazují podle mezinárodních účetních standardů, se čistým obratem rozumí součet položek, které obsahově odpovídají položkám uvedeným v příloze vyhlášek. V případě účetních jednotek, u nichž hlavním předmětem činnosti není podnikání, se obsah čistého obratu nemění, stejně jako dříve se jím rozumí souhrn všech výnosů za účetní období.

Odkaz na související problematiku:

  • § 1b zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví – Kategorie účetních jednotek

  • § 1d zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví – Vymezení některých pojmů

  • Příloha č. 2 vyhlášky č. 501/2002 Sb.

  • Příloha č. 3 vyhlášky č. 503/2002 Sb.

Povinnosti účetní jednotky v souvislosti s účetní závěrkou

§ 4 odst. 8 ZoÚ

§ 4 odst. 12 ZoÚ

2021–2023 2024–2025
§ 4 odst. 8 ZoÚ uvádí veškeré povinnosti, které mají účetní jednotky v souvislosti s účetní závěrkou.§ 4 odst. 12 ZoÚ uvádí povinnost vést účetnictví pouze v jednotkách české měny. Všechny uvedené povinnosti zůstávají. Nově se pouze připojuje k odstavci 8 na konci písmeno y) uvádějící způsob určení funkční měny a postup při změně měny účetnictví.
Zákon umožňuje vést účetnictví i v jiné měně, než je česká měna.

Komentář:

Účetní jednotky jsou povinny dodržovat při vedení účetnictví zejména směrnou účtovou osnovu, uspořádání a označování položek účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky, obsahové vymezení těchto závěrek, účetní metody, podmínky předávání a přebírání účetních záznamů a ostatní podmínky stanovené prováděcími předpisy k zákonu o účetnictví. Zavedením funkční měny se změnila dřívější povinnost vést

Nahrávám...
Nahrávám...